ALEVILER BIRLIGI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ALEVILER BIRLIGI

Ozgur ve Demoktrat Platform

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM

+10
ZOZANB
nesli_
eylüleren
Yağız
ROSE
DEVRİM
Serkan_Devrim
Son Yaprağıydı
Ali_Yolcusu
pastoralsenfoni
14 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
pastoralsenfoni
Yenı Uye
Yenı Uye
pastoralsenfoni

Kadın
Meslek : öğrenci

DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Empty
MesajKonu: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime26/1/2007, 15:22

türküye'nin ifade özgürlüğünden yoksun bir ülke olduğunu cinayetlerden ya da saldırılardan sonra hep gördük.ırkçılık,kafataşçı milliyetçilik,dincilik,ırk üzerinden siyaset gibi konuların nelere sebep olduğu ortada.
aslında benim bir başka düşüncem bu olaylardan sonra oldu.akp milletvekili çıktı,hrant şehit edildi onun tabutu türk bayrağına sarılmalıdır,gibi konuşmalar sonra ,hepimiz ermeniyiz sloganı,sonra cenazedeki kalabalık.bu konuların hepsi ayrı düşüncelere itti.

ilk önce düşünür,müslüman değildi dolayısı ile hristiyanlıkta şehitlik metebesi diye bir inanış yoktur.ayrıca bu durumu saygı değer ailesi kabul etmez en başta.diğer konu ise orada atılan ,ırk üzerinden olan slogan garip geldi yani hepimiz ermeniyiz yerine ,hepimiz hrant 'ız gibi bir cümle kullansalardı daha manidar olurdu.çünkü zaten dink ermeniler üzerinden siyaset yapan herkese, ermenistanın siyasetine bile karşı idi.ırkçılık yapanlara ırk üzerinden siyaset yapmak hoş değildi bence.bir de o kadar yazar düşünür,drank dostları ve severleri cenazede vardı bu çok güzel bir duruştu,fakat sayın hrat dink yargılanırkken,mahkeme kapısında itilip kakılırken bu insanlar neredeydi.keşke o zaman suçsuz ve düşüncelerinden dolayı haksız yere suçlanan kişi yargılanırken insanlar arkasında olsaydı.

bu cenzede en güzel düşünce ve duruşu ailesi sergiledi.ve dediler ki ;ilk önce sistemi sorgulayın...
Ali_Yolcusu
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
Ali_Yolcusu

Erkek
Yer : Hatay
Meslek : Öğrenci

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime28/1/2007, 13:25

hrant dink cinayeti sonrası halk daha da birbirine girdi bence.

dink in cenaze töreninde "hepimiz hrantız" sloganlarına karşılık mhp ciler çıktılar ortaya "hepimiz türküz" sloganlarıyla karşılık verdiler.

sayın chp genel başkanı deniz ****** ise açıklama yapıyor.dinkin ölmesinin neredeyse iyi birşey olduğunu söylemeye getiriyor ve halkın daha da birbirine kenetlendiğini söylüyor.Ey ****** , bulunduğun partinin başkanlığını yapmaktan utan, solcuyum diye geçinmekten utan, kendi memleketinde akp nin üstün çıkmasından utan.solcular senin yerine utanmaktan bıktı artık biraz da sen utan...
Son Yaprağıydı
Yenı Uye
Yenı Uye
Son Yaprağıydı

Kadın
Yer : elazığ
Meslek : öğrenci malesef(:

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime28/1/2007, 13:41

Selim sence o adam utanır mı? hayııııııııır:) ya bi de şu hepimiz ermeniyiz sloganna takan insanları anlayamıyorum,tamamen iyi niyetle söylenmiş bir şey..neden bu kadar abartıyolar anlamadım:evil:
pastoralsenfoni
Yenı Uye
Yenı Uye
pastoralsenfoni

Kadın

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime28/1/2007, 14:11

Son Yaprağıydı demiş ki:
Selim sence o adam utanır mı? hayııııııııır:) ya bi de şu hepimiz ermeniyiz sloganna takan insanları anlayamıyorum,tamamen iyi niyetle söylenmiş bir şey..neden bu kadar abartıyolar anlamadım:evil:

bu slogana takanların bazılarında kasıt aramak çok yanlış.ben ırkçılığa karşı bir insanım orada da bazı kesim ırk üzerinden bağırdı.yani sen ermeniyiz diye ırk üzerinden siyaset yaparsan yobaz,kafataşçı insanlarda bu siyaseti devam ettirir.amaç orada ermenileri anmak değildi,orada amaç katledilen düşünceleri susturulan hrant dink 'i anmaktı.
yani ben abartıyorum çünkü milliyetçilik fikri acayip yükselişte ve çoğu insan bunun üzerinden siyaset yapmaya başladı.bu durum büyük zararlar doğurur.yani bu açıdan bence abartılacak bir durumdayız.bir değer yükselecekse bu demokrasi,laiklik olmalı şimdilik.
Son Yaprağıydı
Yenı Uye
Yenı Uye
Son Yaprağıydı

Kadın

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime28/1/2007, 15:21

dediklerin çok doğru sn. pastoralsenfoni..

ama şunu da unutmamak lazım o gün o cenaze töreninde olan biçok kişi insanlığa karşı yapılan suçu ayıplamak için oradaydılar(en azından ben buna inanıyorum), yoksa sizin de dediğiniz gibi bi çok kişinin milliyetçilik üzerinden propaganda yaptığı doğru..
Serkan_Devrim
Can
Can
Serkan_Devrim

Erkek
Yer : iZMİR
Kisiel Rutbe : Devrim

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime28/1/2007, 18:12

pastoralsenfoni demiş ki:
Son Yaprağıydı demiş ki:

bu slogana takanların bazılarında kasıt aramak çok yanlış.ben ırkçılığa karşı bir insanım orada da bazı kesim ırk üzerinden bağırdı.yani sen ermeniyiz diye ırk üzerinden siyaset yaparsan yobaz,kafataşçı insanlarda bu siyaseti devam ettirir.amaç orada ermenileri anmak değildi,orada amaç katledilen düşünceleri susturulan hrant dink 'i anmaktı.
yani ben abartıyorum çünkü milliyetçilik fikri acayip yükselişte ve çoğu insan bunun üzerinden siyaset yapmaya başladı.bu durum büyük zararlar doğurur.yani bu açıdan bence abartılacak bir durumdayız.bir değer yükselecekse bu demokrasi,laiklik olmalı şimdilik.
sevgili pastoralsenfoni,
burda iki şeyi ayırmak lazım. ırkçılık ve milliyetçilik her mana da kötüdür ve yükselişte olduğu kesin. ancak ezilen bir ulusun eilmişliğe karşı kökenini savunması ırkçılık değildir. vede yalnışta değildir. örneğin;
bir Arap olarak yaşasın Araplık dememin bir manası yoktur. ancak misal ülkemde Arap kültürümü sindirmeye çalışan bir durumla karşılaşırsam buna karşı kültürümü koruma adına Araplığımı ön plana çıkarırım. tıpkı Osmanlı devrinde Türk olmanın eziklik olması karşısında, ******'ün Kültüre dönüş ve ümmetçi yapıyı yıkış amaçlı milliyetçiliği gibi. bu çok tartışıldı. ******'ün milliyetçiliği ve neden bu yola başvurduğu hiç anlaşılamadı.

bu olayda Ermeni asıllı öldürülen Hrant Dink, Ermeni olduğu için öldürüldüyse, bu noktada Ermeni değerlerini savunmak gerekir ve hepimiz Ermeniyiz sloganı doğrudur. Smile
DEVRİM
Yenı Uye
Yenı Uye
DEVRİM

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime29/1/2007, 00:04

oluşan ortam,
ermeni soykırımı tartışmaları biraz rafa kalkmış gibi,yada şöyle diyelim,fırtına öncesi sessizlik.hepimiz hrantız ,ermeniyiz diyerek onca insanın yürümesi bende çok olumlu hisler doğurdu.insanların ve halkların kardeşliği akla geldi,bu hrantın ardından,hissedilen acıyı soğutuyor.
ama cenazedeki insanlardan bile,301den yargılanmasını doğru bulanlar vardı.hala sözleri anlaşılamamıştı.işte ülkücü sitelerde hala türk kanına zehirli dediği halde nasıl olur da türkler hepimiz ermeniyiz derler tartışması yapılıyor.
bu ortamda 301 konusunda da bir ışık olsun dilerdik,ah bir de muhalefet bir parti olsaydı...
pastoralsenfoni
Yenı Uye
Yenı Uye
pastoralsenfoni

Kadın

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime29/1/2007, 00:22

Serkan_Devrim demiş ki:
pastoralsenfoni demiş ki:
Son Yaprağıydı demiş ki:

sevgili pastoralsenfoni,
burda iki şeyi ayırmak lazım. ırkçılık ve milliyetçilik her mana da kötüdür ve yükselişte olduğu kesin. ancak ezilen bir ulusun eilmişliğe karşı kökenini savunması ırkçılık değildir. vede yalnışta değildir. örneğin;
bir Arap olarak yaşasın Araplık dememin bir manası yoktur. ancak misal ülkemde Arap kültürümü sindirmeye çalışan bir durumla karşılaşırsam buna karşı kültürümü koruma adına Araplığımı ön plana çıkarırım. tıpkı Osmanlı devrinde Türk olmanın eziklik olması karşısında, ******'ün Kültüre dönüş ve ümmetçi yapıyı yıkış amaçlı milliyetçiliği gibi. bu çok tartışıldı. ******'ün milliyetçiliği ve neden bu yola başvurduğu hiç anlaşılamadı.

bu olayda Ermeni asıllı öldürülen Hrant Dink, Ermeni olduğu için öldürüldüyse, bu noktada Ermeni değerlerini savunmak gerekir ve hepimiz Ermeniyiz sloganı doğrudur. Smile

sevgili serkan

milliyetçilik konusuna bakış açımız aynı onda bir sorun olduğunu düşünmüyorum.ben diyorum ki insanlar sindirilerek susturuldu,insanlar pusuya düşürüldü,katledildi,düşüncelerin önü kesildi...bütün bunların genelde sebebi milliyetçiliktir.halkların kardeşliğinden bahsediyorsak,insanlar orada (insanların niyetinde kasıt aramıyorum kesinlikle) kardeşlik adına slogan atmaları gerekirdi.zaten ermeniliği yücelten ya da türklüğü yücelten bir sürü gericiler var.bunlar ırk üzerinden yeterince konuşuyorlar.bize düşen bütün halklar,bütünün düşünenler bütün aydınlar için bağırmak.Very Happy

bence zaten orada insanlar tek vücuttu.bu harika bir ileti idi.
ROSE
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
ROSE

Kadın
Yer : dünya
Meslek : öğretmen
Kisiel Rutbe : sürgün

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime29/1/2007, 00:55

açıkcası orda hepimiz Ermeniyiz lafına bende çok kızdım. yanlış anlamayın ama ben Ermeni değilim ben Türküm ve öncelikle insanım. orda hepimiz ermeniyiz yerine hepimiz insanız denilse daha iyi olmazmıydı.
işte orda binlerce insan bu sloganla ortaya çıkarak kafatasçı milliyetçileride ayağa kaldırdı ben buna gerek olduğunu düşünmüyorum. halkların kardeşliğini savunan o insanlar nedense o yürüyüşte sadece bir halkı ön plana çıkardı.

Hrant Dinki bir Türk öldürdü diye bütün Türkler aynı kefeye konmamalı.bu olayı hiç birimiz tasnif etmiyoruz ve kınıyoruz. insanların düşünceleri yüzünden bu şekilde katledilmesine hepimiz karşıyız ama şuda bir gerçek ki bu tür olaylara verilen tepkilerde daha duyarlı olunması gerektiği ortada.
Pastoralsenfoninin söyleidği bir söz var birileri ordan çıkıp hepimiz Ermeniyiz derse bir diğeride hepimiz Türküz diye çıkar bir diğeride hepimiz Kürdüz diye. işte o zaman savunduğumuz halkların kardeşliği yok olur gider.

Ali_Yolcusu
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
Ali_Yolcusu

Erkek
Yer : Hatay
Meslek : Öğrenci

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime29/1/2007, 01:32

Alıntı :
rose
açıkcası orda hepimiz Ermeniyiz lafına bende çok kızdım. yanlış anlamayın ama ben Ermeni değilim ben Türküm ve öncelikle insanım.

şimdi ben bu cinayeti kınayan bir eylemdeyim, hepimiz ermeniyiz diye slogan atıyorum. ben ermeni mi oluyorum ? "hepimiz ermeniz" denilirken, hrant dinkin yanındayız, kahrolsun faşizm denmek isteniyor.

Alıntı :
rose
Pastoralsenfoninin söyleidği bir söz var birileri ordan çıkıp hepimiz Ermeniyiz derse bir diğeride hepimiz Türküz diye çıkar bir diğeride hepimiz Kürdüz diye. işte o zaman savunduğumuz halkların kardeşliği yok olur gider.

bu birileri hep kafatasçılar olur öznur."Hepimiz ermeniyiz" sloganının altında art niyet aramak faşizmdir."hepimiz ermeniyiz" diye bağıranların hepsi ermeni miydi ? hayır değildi. peki neden çıkıp hepimiz türküz sloganları atıldı? çünkü sözde vatan koruyucuları "akıl" ve "mantık" ilkesini kullanamıyorlar ya da kullanmak istemiyorlar. Vatanın bölüneceğini sanıyorlar. yahu bizler de bu vatanda yaşamıyor muyuz ? ne diye vatanın bölünmesini isteyelim. "hepimiz ermeniyiz" sloganı başka amaçlı ve başka zamanda atılmış olsa idi , buna karşı çıkanlar arasında bende olurdum.Fakat amaçlar ayrı, durum ayrı...
ROSE
Guvenilır Üye
Guvenilır Üye
ROSE

Kadın
Yer : dünya
Meslek : öğretmen
Kisiel Rutbe : sürgün

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime29/1/2007, 11:43

Ali_Yolcusu demiş ki:
Alıntı :
rose
açıkcası orda hepimiz Ermeniyiz lafına bende çok kızdım. yanlış anlamayın ama ben Ermeni değilim ben Türküm ve öncelikle insanım.

şimdi ben bu cinayeti kınayan bir eylemdeyim, hepimiz ermeniyiz diye slogan atıyorum. ben ermeni mi oluyorum ? "hepimiz ermeniz" denilirken, hrant dinkin yanındayız, kahrolsun faşizm denmek isteniyor.

Alıntı :
rose

bu birileri hep kafatasçılar olur öznur."Hepimiz ermeniyiz" sloganının altında art niyet aramak faşizmdir."hepimiz ermeniyiz" diye bağıranların hepsi ermeni miydi ? hayır değildi. peki neden çıkıp hepimiz türküz sloganları atıldı? çünkü sözde vatan koruyucuları "akıl" ve "mantık" ilkesini kullanamıyorlar ya da kullanmak istemiyorlar. Vatanın bölüneceğini sanıyorlar. yahu bizler de bu vatanda yaşamıyor muyuz ? ne diye vatanın bölünmesini isteyelim. "hepimiz ermeniyiz" sloganı başka amaçlı ve başka zamanda atılmış olsa idi , buna karşı çıkanlar arasında bende olurdum.Fakat amaçlar ayrı, durum ayrı...

selim sen ermeni oluyorsun demiyorum ama bana göre orda o lafın söylenmesi yanlış. evet herkes ermeni değildi orda ama Hrant Dink'in yanında olan bu insanlar neden onun ölümünü beklediler neden o linç edilmek istenirken o kadar insanın sesi çıkmadı söyleyebilirmisiniz bana. bu kadar insanın tepkisini belli etmesi için bir insanın ölmesimi lazım.

onu bırak daha düne kadar Orhan Pamuğu vatan hayini ilan ilen bu ülke insanı Nobel ödülü alınca o bizim büyük yazarımız onunla gurur duyuyoruz demeye başladı.

açıkcası ben bu iki olayda da bu insanların verdiği tepkileri inandırıcı bulmuyorum. ve hala diyorum bana göre hepimiz Ermeniyiz lafı yanlış bir laftı.

selim sana katılmıyorum bu düzeni bozan her zaman kafatasçılar olmuyor. sana bir soru o zaman milliyetçiler kafatasçı olarak görülürken dün Şanlıurfada olan barış mitinginde tabi güya barış mitingi; mitinkte atılan slagonlarla o insanlar ne oluyor.

selim başka amaç ve başka bir ortamda atılsaydı karşı çıkardım diyorsun ama bunun yeri ve zamanı olacağını düşünmüyorum ben. biz farkında olmadan bu tür olaylarda içten içe çökertiliyoruz.orda bir cenaze töreni var ve insanların yaptığı şeye bak. cenaze törenleri kim olursa olsun bu tür olaylara gebe olmamalı. evet belki binlerce insan sokağa çıkıp tepkisini gösterdi ama aralarda da yanlış yaptı bana göre. diyorum ya orda ne hepimiz Ermeniyiz nede hepimiz Türk'üz sözleri yerine hepimiz İNSANIZ sözleri kullanılmış olsaydı çok daha iyi olurdu.
Yağız
Forum Bilgini
Forum Bilgini

Kadın
Yer : Yedi tepenin dibinden
Meslek : ÇEVRECİ İŞÇİ

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime29/1/2007, 14:46

Sevgili Arkadaşlar,

Bence o cenaze töreninde söylenilen Hepimiz Ermeniyiz sloganı ırkçılığa karşı söylenmiş bir sözdür. Öldürülen kişinin etnik kimliği nedeniyle öldürülmüş olması bu söylemi gerektiriyordu diye düşünüyorum.

Bana göre milliyetçi olan herkes kafatasçı adayıdır. Bu kişilerin kimliği kürt, türk, ermeni, rum, rus, amerikalı, ingiliz, arap..milliyeti ne olursa olsun, ilişkilerinde ilk başta bunu öne çıkarıyorsa o kişi kafatasçılığa adaydır.

Irkçılığı kim yaparsa yapsın, başka milletler tarafından ezilenler de dahildir buna, ırkçıdır.

Bizler ırkçlığın karşısındayız. Bu yüzden dün ermeni bir vatandaş öldürüldüğü için hepimiz ermeniydik, bugün bir rum aynı nedenden öldürülürse hepimiz rum oluruz, yarın bir kürt kürt olduğu için öldürülürse hepimiz kürt olmalıyız.

Milliyetçilik kaygısı taşımadan. Bu nedenle ben orada söylenen sloganı yanlış bulmuyorum.
DEVRİM
Yenı Uye
Yenı Uye
DEVRİM

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime29/1/2007, 16:57

ben de sloganı doğru buluyorum.omuz omuza olmak bunu gerektirir.ezilenin yanında olmak bunu gerektirir.buna karşın ''ben türküm,ben mehmetim'' şeklinde slogan atanları ,kışkırtıcı,ortamdan hala milliyetçilik ve faşizm adına pay çıkarıcı ,ve asıl bu olaydan bile rant sağlama heveslisi görüyorum.ve de gereksiz.bu ülkede ben türküm diye slogan atmak ,belli kesimlere yaranma hevesi değil midir.bu ülkede türk olmak kolay,azınlık olmak zordur.
madem ki Dink ermeni olduğu için öldürülmüştür,ben de ermeniyim.
eylüleren
Yenı Uye
Yenı Uye
eylüleren

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime30/1/2007, 23:19

Hepimiz Ermeni miyiz?

Pazar günü Malatya'da oynanan Malatyaspor-Elazığspor maçı...
Tribündeki Elazığsporlu taraftarlar "Ermeni Malatya" sloganı atıyor. Çünkü Hrant Dink Malatyalı...
Ardından bir pankart açılıyor:
"Ne Ermeniyiz, ne Malatyalıyız. Biz Elazığlıyız. Türkiye sevdalısıyız."
Bunun üzerine Malatyasporlular "PKK dışarı" diye bağırıyor.
Küfürleşme, arbedeye dönüşüyor.
Sonuç:
3'ü polis 10 yaralı...
Aynı günün gecesi Pop Star Alaturka programı...
Bülent Ersoy yarışmacılardan birini fırçalıyor. Fırçalarken sivri dilini ırkçılık kavanozuna batırıp çıkarıyor:
"Öyle bir söyledi ki, Ermeni üstüme geliyor zannettim" diyor.
Sonra da Dink'in cenazesinde atılan "Hepimiz Ermeniyiz" sloganını eleştiriyor. Eleştiri cümlesi şu:
"Ben elhamdülillah Müslümanım! Bedenim teneşire de gelse 'Ermeniyim' demem."
Dink'in cenazesinde "Hepimiz Ermeniyiz" sloganı atanların anlatmak istediği, karşı çıktığı şey tam da buydu işte:
Bazıları "Ermeni" sözcüğünü küfür niyetine kullanıyor. Bu ırkçı yaklaşıma karşı Ermenilerin yanında saf tutmak; onların hassasiyetini paylaşmak, bir insanlık görevi...
Eminim aynı topluluk, ASALA Türk diplomatlarını kalleşçe vurduğunda "Hepimiz şehit ailesiyiz" diye yürürdü; çünkü burada asıl mesele "Ermeni olmak" değil, mağdurun yanında durmak...
Şimdi milliyetçilik bayrağı altında Ermeni düşmanlığı yapanlara şunu sormak isterim:
"Malazgirt Savaşı'nı Türklerin Ermenilerle birlikte kazandığını biliyor muydunuz?
"İstanbul'un alınmasında Ermenilerin yaptığı kahramanlıklardan haberiniz var mı?
"Çanakkale'de Mustafa Kemal'in yanında savaşan Ermeni askerlerin adlarını biliyor musunuz?
"******'ün bugün kullandığımız alfabeyi Ermeni dil bilgini Agop Martayan'a hazırlattığını ve sonra ona Dilaçar soyadını verdiğini biliyor muydunuz?"
Son bir soru:
Bir Ermeni dostuna bu soruları soranın, Alparslan Türkeş olduğunu biliyor muydunuz?
O Türkeş'in, 600 yıllık Türk-Ermeni dostluğunu diriltebilmek için Ermenistan Devlet Başkanı Petrosyan'la buluştuğunu, Ermeni askerlerin Azeri topraklarından çekilmesi şartıyla Ermenistan'la diplomatik ilişki kurulmasını savunduğunu ve 1915'te ölenlerin anısına, Türk-Ermeni sınırına bir anıt dikilerek Ermenistan'a bakan yüzüne Türkçe, Türkiye'ye bakan yüzüne Ermenice "Verdiğimiz acılardan dolayı üzgünüz" diye yazılmasını bile düşündüğünü biliyor muydunuz?
Bu tavırdan bugünün milliyetçilerinin alacağı bir ders yok mu?
Bir daha yazalım:
Bizler "Türkler, Ermeniler, Kürtler, Süryaniler, Aleviler" diye ayrılmıyoruz birbirimizden...
Bizler "vicdan sahipleri" ve "vicdansızlar" olarak ayrılıyoruz.
Bir yanda ırkçı, duyarsız, vicdansız Türkler, Kürtler, Ermeniler, Rumlar, Müslümanlar, Hıristiyanlar...
Öte yanda komşusunun acısını kendi acısı bilen, onun yarasına merhem süren, vicdan sahibi Türkler, Kürtler, Ermeniler, Rumlar, Yahudiler ve diğerleri...
Tasnifi böyle yapmazsak, sonunda hepimiz kaybederiz.

http://www.milliyet.com.tr/2007/01/30/yazar/dundar.html
nesli_
Yenı Uye
Yenı Uye
nesli_

Kadın

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime30/1/2007, 23:26

Hrant Dink'in öldürülecegine dair ihbar 11 ay öncesinden gelmis emniyet merkezlerine.ancak ortada somut bir olay olmadıgından dosya rafa kaldırılmıs.

olaylar olmadan önlem alabilseydik bugün söylenen kelimelere takılmıs olmayacaktık.O kadar cahil bir toplumuz ki birbirimize düsmek için neden arıyoruz.içten söylenen kelimelerin pesinden kendimize hakaretler yagdırıyoruz. oyun alanlarını slogan yerlerine çevirip birbirimize düsüyoruz.

cenazede atılan sloganlardaki amacın herkese tek oldumuzun gösterilmek istendini düsünüyorum ve gerçek olan bisey var ki istenilse oalylara çok kolay set konulabilr sorumsuzluk yüzünden bir insan yitirdik ve ardından da birbirine düsmeye hazır bir millet var artık. çok çabuk galeyana geliyoruz çok...
eylüleren
Yenı Uye
Yenı Uye
eylüleren

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime30/1/2007, 23:32

Hrant Dink'in cenazesinde atılan hepimiz ermeniyiz sloganı kanımca etnik bir kimliğe yapılan saldırıyı kınamak amaçlı atılan bir slogandır.Can Dündar'ın ''burada asıl mesele ermeni olmak değil mağdurun yanında olmak'' sözüne bende katılıyorum.etnik kimliği ne olursa olsun düşüncesi ne olursa olsun hiç kimse bu tür bir saldırıyı canice bir şekilde öldürülmeyi hak etmiyor.bu atılan slogan bu bu düşünceye bu düşünceye sahip olan insanlara bir tokattır..

En son tarafından 31/1/2007, 00:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
DEVRİM
Yenı Uye
Yenı Uye
DEVRİM

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime30/1/2007, 23:39

Dink katledildiğinde ,belki aslında hem onca insanın ağzından duymayı ummadığım hem de çok hoşuma giden slogan,birleştirici olacakken ,ne yazık ki hergün gazete köşelerinde sloganı savunmak zorunda kalıyor gazeteciler,hem de sağcısı -solcusu...dil'den biraz anlayan herkes bu sloganla ne denmek istendiğini anlar.bu,Dink'in artık meşhur olan 301'lik yazısında kullandığı dilden bile daha basit,hepimiz ermeniyiz!!!sanki gidip ermenistan'a iltica talep ettik,sanki vatandaşlıktan çıktık ...oysa çok basit...tatar ramazan cezaevinde bir kalleşi bıçakladığında mahpusdaki yandaşları ramazanın haklılığını ve yanında olduklarını göstermek için ''ben yaptım ,ben yaptım '' demişlerdi ya...onun gibi birşey.hababam sınıfında birbirlerini korumak için birinin suçunu herkes üstlenirdi aynı sözlerle...şimdi de Dink'in ardından duyarlı insanların yaptığı kaba bir benzetmeyle budur...yoksa belki ''hepimiz ermeni'' olabiliriz ama ''hepimiz Hrant'ız'' demek için çok fırın ekmek yememiz gerek daha,keşke olabilsem ben kendi adıma...
kime ne anlatacaksın ki,bugün ****** çıkmış meclis kürsüsünde MİLLİYETÇİLİK BU ÜLKENİN EN SAĞLAM MOZAİK TAŞIDIR diyor,,,kime ne anlatacaksın...
ZOZANB
Kıdemli Uye
Kıdemli Uye
ZOZANB

Kadın
Yer : BAZAN ORDAN BAZAN BURADAN
Meslek : BEKLEMEK
Kisiel Rutbe : DÜNYA HEP ALEVİLERLE GÜZEL

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime31/1/2007, 02:04

Hrant Dinkin ardından medyanında ne kadar ikiyüzlü olduğunu gördük.Cenazede hepimiz ermeniyiz sloganına katılan medya
aradan bir kaçgün geçince bunun doğru olup olmadığını sorgulamaya ve orda bu slganı atan kişileri neredeyse vatan haini olmakla suçlamaya kalktı.
Görüyoruzki bu ülkede kafatasçıların bir gün bile tahammülleri yok başka ırktan olan bir insanın hakkının savunulmasına.
Kime neyi anlatacaksın sol gösterip sağ vurmaya devam edenlere
https://alewitas.yetkin-forum.com
meryem demir
Yenı Uye
Yenı Uye

Kadın
Yer : uzak değil, pc nin karşısından
Meslek : karın tokluğuna

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime31/1/2007, 02:21

Hrant Dink'in öldürülmesi ve ardından cenazesinde atılan hepimiz "Hrant Dinkiz" Sloganı, ırkçılığa karşı atılmış bir adımdır. Keşke her birimiz, asıl kimliğimiz dışına çıkmayı başarabilesek ve bir diğer kültüre, inanca kapalı kapıları açıp, ön yargılardan ve kavgalardan uzak bir ortamda yaşayabilsek.

Bugün bu cinayetin ardından gelinen en belirgin nokta ne yazıkki ırkçılığın temeli adımı olan miiliyetçiliğin kendini çok daha fazla hissettirmesi olmuştur. Hepimiz Türküz sloganı adı altında siyaset güden zihniyetler, bu katliamdan en büyük payı alan kişiler oldu.
Hrant Dink yaşadığı sürece kendisinin sağcı bir düşünceye iyi bir malzeme olabileceğini hiç düşünmemiştir... .
Son Yaprağıydı
Yenı Uye
Yenı Uye
Son Yaprağıydı

Kadın

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime31/1/2007, 12:46

Milliyetçilik duygularıyla hareket edenler olayı çığrından çıkarmaya başladılar"bence"...

Trabzonspor maçında taraftarların çoğunluğunun beyaz bere takıp maça gitmesi beyaz bereyi sembolleştirmesi ve bu duruma önlem alınmaması gelecekte daha kötü olayların ortaya çıkacağına işaret...

Elazığ Malatya maçında da Elazığlıların Malatya Ermeni -Hrant Dink Malatyalı ya- diye slogan atıp stadı yerle bir etmeleri ve nedense hep böylesi iğrenç olayların altında Elazığ'ın çıkması beni hiç şaşırtmadı bu milletten ne beklenir ki..
ZOZANB
Kıdemli Uye
Kıdemli Uye
ZOZANB

Kadın

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime31/1/2007, 12:55

Son Yaprağıydı demiş ki:
Milliyetçilik duygularıyla hareket edenler olayı çığrından çıkarmaya başladılar"bence"...

Trabzonspor maçında taraftarların çoğunluğunun beyaz bere takıp maça gitmesi beyaz bereyi sembolleştirmesi ve bu duruma önlem alınmaması gelecekte daha kötü olayların ortaya çıkacağına işaret...

Elazığ Malatya maçında da Elazığlıların Malatya Ermeni -Hrant Dink Malatyalı ya- diye slogan atıp stadı yerle bir etmeleri ve nedense hep böylesi iğrenç olayların altında Elazığ'ın çıkması beni hiç şaşırtmadı bu milletten ne beklenir ki..

garip insanların arasında yaşamaya alışınca bu olanlarda artık şaşırtmıyor.İnsanlar utanılması gerekilen olaylardan gurur duymaya başlayıp ve msjlar veriyorlar.Toplumun değerleri hızla değişiyor.
MetinK
Can
Can
MetinK

Erkek
Yer : Uzak Diyarlardan...
Meslek : Proleter

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime31/1/2007, 13:42

Bir insan sadece Ermeni ve muhalif oldugu icin öldürülüyor ve cenazesine katilanlar da yaninda olduklarini göstermek icin bu slogani atmislar.
Almanya Solingen de Türk ailesi yakildigi zamanda bütün Almanlar "Hepimiz Türküz" slogani atmislardi.
Bu durumu,bir slogani bile kabül etmek istemiyen kesim öldürülmesine de ayni tepkiyi koyabiliyor mu acaba?
Düsünin ki birisini öldüren bir katilin protitifi diger insanlara örnek olabiliyor.Beyaz sapkalar kafalara geciriliyor,sporun dostlugundan dem vuranlar maclarda irkci sloganlar atiyor.Bülent Ersoy gibi biri televizyonlarda kendini popüler göstermek icin din irkciligina kadar götürebiliyor isi.Sanatci(!) budur!!!Very Happy
Bu Türkiyeye özgü birsey olmali.
Bunu yapanlara yaziklar olsun diyorum.
Yaziklar olsun...
http://metinkahraman.blogcu.com/
puduhepa
Can
Can
puduhepa

Kadın
Yer : zamanda bir yer...
Meslek : okur-yazar

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime31/1/2007, 14:42

eylüleren demiş ki:
Bir daha yazalım:
Bizler "Türkler, Ermeniler, Kürtler, Süryaniler, Aleviler" diye ayrılmıyoruz birbirimizden...
Bizler "vicdan sahipleri" ve "vicdansızlar" olarak ayrılıyoruz.
Bir yanda ırkçı, duyarsız, vicdansız Türkler, Kürtler, Ermeniler, Rumlar, Müslümanlar, Hıristiyanlar...
Öte yanda komşusunun acısını kendi acısı bilen, onun yarasına merhem süren, vicdan sahibi Türkler, Kürtler, Ermeniler, Rumlar, Yahudiler ve diğerleri...
Tasnifi böyle yapmazsak, sonunda hepimiz kaybederiz.

daha bunun üzerine ne denebilir ki?tasnif çok yerinde bence.hepimiz insanız öncelikle...ve insani bir tepki olarak,barbarca yapılan bütün ölümlerin karşısındayız..ırk,din,dil,kültür farkı gözetmeksizin...
ZOZANB
Kıdemli Uye
Kıdemli Uye
ZOZANB

Kadın

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime31/1/2007, 18:04

Dink'in cenazesinde atılan sloganları herkes tartışa dursun 99 depreminde Yunan basını bakın ne yazmıştı.. "Hepimiz Türküz" !... RADİKAL

Yunanistan'ın en çok satan gazetelerinden Ta Nea'nın Genel Yayın Yönetmeni Leon B. Karapanayotis, 19 Ağustos 1999'da yazıişleri toplantısına girdi.

17 Ağustos'ta Türkiye'de büyük bir deprem olmuş ve binlerce kişi ölmüştü. Karapanayotis, Ertesi günkü başyazısına "Hepimiz Türküz" başlığını koyacağını söyledi. Toplantı masasındakilerden bazıları özellikle milliyetçi Yunanlılardan tepki gelebileceği uyarısında bulundu. Ancak Karapanayotis fikrini değiştirmedi ve başyazı 20 Ağustos'ta o başlıkla çıktı: "Hepimiz Türküz."

Trabzonlu taraftarlar önceki günkü maç sırasında stadı pankartlarla donattı. Bazı taraftarlar Ogün Samast gibi beyaz bere giydi. Kadıköy'deki Takavor Kilisesi'nin duvarına yazılan yazılar ürkütüyor.

Karapanayotis, 28 Ağustos 1999'da gazeteci Ferai Tınç'a verdiği demeçte sanılanın aksine bir tek tepki telefonu bile gelmediğini anlattı. Yunanistan'da kimse "Biz Yunan oğlu Yunanız. Böyle slogan olmaz" dememişti. Herkes "Hepimiz Türküz" sözünün deprem yüzünden büyük acı yaşayan Türk halkıyla dayanışma için söylendiğini ve sembolik bir önemi olduğunun farkındaydı.

ALMANLAR DA TÜRK'ÜZ DİYE YÜRÜMÜŞTÜ

Almanya'nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993'te dört ırkçı, Genç ailesinin evini kundaklayıp beş kişinin ölümüne neden olduğunda Almanlar da "Hepimiz Türküz" diyerek yürüdü. Irkçılar dışında hiçbir Alman bu söze tepki göstermedi.

Benzer sloganlar Türkiye'de de atıldı. ABD'nin Irak işgalini protesto için pek çok ilde 'Hepimiz Iraklıyız', İsrail'in operasyonları nedeniyle 'Hepimiz Filistinliyiz' ve 'Hepimiz Lübnanlıyız' mitingleri yapıldı.

RADİKAL
ZOZANB
Kıdemli Uye
Kıdemli Uye
ZOZANB

Kadın

MesajKonu: Geri: DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM   DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM Icon_minitime1/2/2007, 15:58

Sevdiğimi vurmalı mıyım? ..

Kendimi vurmalı mıyım?..

Ne diyorsunuz?..

Bu gece "Latin ırkı" diye vurmalı mıyım sevdiğim kadını?..
Evin içinde deli danalar gibi böğüre böğüre "Titre ve kendine dön..." diye bağırmalı mıyım?..
Çanak-çömlekleri kırmalı mıyım?..

"Tekbir" getirmeli miyim, avazım çıktığı kadar... Ki komşular "Hoca yine vakitsiz okudu ezanı" diye namaza dursunlar...
Ne yapmalıyım?..

"Besmele" getirip boğazını kesmeli miyim "Katolik"imin?..

*

Faşistliğe, ırkçılığa, kafatasçılığa karşı çıktığım için dün bilgisayarıma yağan ve ailemi dahi içine alan "Sen Türk değilsin, Müslüman değilsin" bombardımanı karşısında, yazarken dahi beni utandıran bu yazıyı yazmalı mıyım, yoksa yazmamalı mıyım?
Peki ben nasıl anlatmalıyım onlara "Türk ve Müslüman" olmayan birisini sevdiğimi, sevdamı nasıl anlatmalıyım?..
"Sevgi" olan yerde (bir vatan ya da yuva fark etmez) dostluğun, huzurun, bereketin, ortak sevdaların oluştuğunu... Tüm "iyi insanların" sevilmeye değer olduğunu...
"İnançlarımızı ve kimliğimizi" çöpe atmadan "insanlıkta" el ele verebileceğimizi...
Nasıl anlatmalıyım?..

*

Gelen mesajları "Türk ve Müslüman olmayan" kadınımdan saklıyorum.
O insan olmayan canlıları dahi korumaya çalışırken, bir kuş yavrusuna, bir kedinin bebeğine, evimize girmiş bir kertenkeleye, perdemize konmuş bir çekirgeye dahi kıyamazken, ona insanlar arasındaki bu nefreti nasıl anlatmalıyım?..
Nasıl?..

Yüreğinde yer etmek istediğim günlerde, ona Hazreti Mevláná’nın "Kim olursan ol gel" beytini okumuştum. Yüreklerimizde tüm insanlara sevgi olduğuna Mevláná’yı tanık göstermiştim.
Şimdi "Sadece biz üstünüz" nasıl diyebilirim?
O beyti okuduğum gün sevdalımın ıslanan gözlerine nasıl bakabilirim?
Nasıl?..
Nasıl?..

Bir "ötekini" sevmiş birisi olarak yanıt vermek istiyorum... "Önce insan" demeye çalışıyorum...
Ama kan isteyen çığlıklar arasında boğuluyor sesim.
Ne diyorsunuz?..
Bu gece gidip kendimi yüreğimden vurmalı mıyım?..

bekir çoşkun
hürriyet 01.02.07

DİNK CİNAYETİNDEN SONRA OLUŞAN ORTAM
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki